- Advertisement -spot_img
Ana SayfaGüncelAK Parti Sözcüsü Çelik: 'Osmaniye’deki yangın yoklama altına alındı'

AK Parti Sözcüsü Çelik: ‘Osmaniye’deki yangın yoklama altına alındı’

- Advertisement -spot_img

Adana’dan karayolu ile Osmaniye’deki yangın bölgesine gelen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yangın Idare Merkezi’nde Adana Orman Alan Müdürü Mahmut Yılmaz’dan yangınla ilgili bilgiler aldı. Gerisinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Çelik, Osmaniye’deki yangının denetleme altına alındığını ve soğutma çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

“Osmaniye’deki yangın denetim altına alındı”

Yangının başlamasıyla müdahale edilmesinin aralarında 5 dakika zaman olduğunu açıklayan Ömer Çelik, “Osmaniye’de yangın, şu andan itibaren yoklama altına dargın durumda. Allah’a şükürler olsun ki 3 gündür süren bu yangın, şu an itibariyle ormanda mücadele eden arkadaşlarımızın verdiği data, yangının yoklama altına alındığı yönünde. Hemen yavaş yavaş soğutma çalışmalarına başlandı. Ayın 28’inde öğleden sonra yangının başlamasıyla yangına engelleme aralarında geçen süre 5 dakikadır. Orman teşkilatımız yangını birkaç dakika içerisinde saptama etmiş ve anında müdahale etmiştir. Burada kahramanca uğraş verildi. Sayın Valimizin erken bir şekilde aldığı kararlar, milletvekillerimizin sahada gösterdiği gayretler, AFAD’ımızın, Kızılay’ımızın sahada olması bu felakete aleyhinde kuvvetli bir duruşun ortaya çıkmasını sağladı. Köylerimizde hasar gören evlerimiz var, bunların hepsinin tespiti yapılmıştır” dedi.

“Osmaniye’mizdeki tesellimiz herhangi bir can kaybımızın olmamasıdır”

Can kaybı olmaması teselli olduğunu söyleyen Çelik, “Osmaniye’mizdeki tesellimiz herhangi bir can kaybımızın olmamasıdır. Ama Türkiye’nin çeşitli yerlerinde can kayıplarımız var. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Orman teşkilatımız şehitler veriyor, Allah’tan rahmet diliyorum. Burada tüm arkadaşlarımızın tespiti ilk andan itibaren orman teşkilatımız büyük bir bilgiyle, büyük bir gayretle ve büyük fedakarlıkla bu yangına müdahale ettiler. Onların, insanları gözetmek için, evleri gözetmek için gösterdikleri gayretleri takdire şayandır. Ben de demin keza brifingler dinledim, keza de sayın valimizden bilgiler aldım. Sosyal medyada, buradaki açık hava müzesinin, tarihi eserlerin yandığına dair söylentiler dönüyordu. Bu söylentilerin dürüst olmadığını müşahede ettik. Tekrar teşkilatımız, o tarihi alanları da korumak için tedbirleri aynı zamanlı olarak almışlar” diye konuştu.

“Devletimizin imkanlarıyla en kısa zamanda vatandaşlarımızın yarasını saracağız”

Osmaniye’de büyük bir galibiyet olduğunu da sözlerine ekleyen Çelik, “Eksik evvel brifingde de gördük. Brifingde de gördük ki yangın kısa zaman içerisinde büyük bir alana yayılıyor. Arkasında ters bir rüzgar çıkıyor ve ters yöne içten yayılıyor. Kozalaklar 1500 hektar alanın yanacağı dek büyük bir alana yayılıyor. Kullandıkları teknolojik imkanlar ve bilgi birikimleriyle, orman teşkilatımız zinde bir mücadeleyle bu yangını kontrol altına almış durumda. Bütün kurumlarımız burada, belediye başkanımız burada. Belediye ekipleri, tüm imkanlarıyla tayin başında. AFAD’ımız burada, Kızılayımız burada. Orman teşkilatı 7/24 saat esasına tarafından çalışıyor. Jandarma teşkilatımız, polisimiz her türlü güvenliği sağlamak için sahadalar. Burada büyük bir birlik ve dayanışma içerisinde bu mücadele veriliyor. Burada alınan kararların seri bir şekilde alınması ve sahada seri bir şekilde uygulanması neticesinde, şükürler olsun oysa son geldiğimiz nokta itibariyle yangın teftiş altına alınmıştır. Bütün Osmaniye’ye, bütün Cebelibereket’e geçmiş olsun diyorum. Allah beterinden saklasın. Devlet milletin devletidir. Azıcık evvel muhtarımızla konuştum. ‘Yapmamız gereken bir şey var mı?’ , ‘Bir eksiğiniz var mı?’ diye sordum. Bütün kurumlarımızın yardım verdiklerini söylediler. Eksik evvel Cumhurbaşkanımız açıklamasında burayı da afet bölgesi olarak duyuru etti. Bu karardan dolayı biz de kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Bu kararla birlikte buradaki yaraların sarılması noktasında daha hızlı bir mücadele verilecektir. Soğutma çalışmalarının arkasında, bölge derhal yeşillendirilmeye başlayacak. Bizler daima beraber vatandaşımızın emrindeyiz. Devletimizin imkanlarıyla en kısa zamanda vatandaşlarımızın yarasını saracağız. Tekrardan geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın” ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, açıklamasının arkasında Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, AK Parti Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu ile İsmail Kaya ve diğer protokol mensuplarıyla birlikte Karatepe Kilim Kooperatifini ziyaret etti. sonradan Karatepe köyüne ast Sağlamerler Mahallesi’nde yangından zarar görebilen evlerde incelemelerde yer alan Çelik ev sahiplerine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Selçuk Kaya
 

- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AbonelerAbone
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here