- Advertisement -spot_img
Ana SayfaEkonomiÇavuşoğlu: Yunanistan'ın kışkırtıcı adımlardan vazgeçmesi lazım

Çavuşoğlu: Yunanistan’ın kışkırtıcı adımlardan vazgeçmesi lazım

- Advertisement -spot_img

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu’nun akabinde basını bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Bir gazetecinin Türkiye ile Yunanistan ortasındaki bağlantıların ne seviyede olduğu istikametindeki sorusuna Çavuşoğlu, Ege ve Doğu Akdeniz’deki tansiyondan sonra iki ülke ortasında diyalog başlattıklarını söyledi.

Ülkeler ortasındaki istişarelerin yine başladığını, itimat artırıcı görüşmeler yapıldığını anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias geldi. Ben oraya gittim. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis Brüksel’de görüştü. Görüşme olumlu geçti. Sıkıntıların hepsi çözüldü mü? Hayır. Meselelerimizi diyalogla çözme azmimizi gösterir bu görüşmeler. Umarım her iki tarafta da bu kararlılık ve samimiyet devam eder. Yunanistan’ın provokasyonlardan vazgeçmesi lazım. Telaffuzlara alıştık. Gidiyoruz basın toplantılarında her şey hoş fakat sonrasında ardımızdan dostum Dendias birçok şey söylüyor. Bunlara gerek yok. Biz bunları görmezden geliyoruz.”

Yunanistan’ı milletlerarası mutabakatlara sadık kalmaya çağıran Çavuşoğlu, “Yaz aylarında turizm dönemi boyunca Ege’de rastgele bir tatbikat yapılmaması konusunda centilmenlik mutabakatı var. Yunanistan artık NAVTEX ilan ediyor. Ulusal günlerde de NAVTEX ve tatbikat yapmama mutabakatımız vardı. Yunanistan bunu da bozdu. Yunanistan’ın tahriklerden ve kışkırtıcı adımlardan, provokasyondan vazgeçmesi lazım. Ben biliyorum kendi halkını tatmin etmeye çalışıyorlar. Zira orada onlara baskı çok. Başlattığımız diyaloğu somut adımlara dönüştürelim istiyoruz. Biz samimi ve kararlıyız.” sözlerini kullandı.

Rusya’nın uçuş kısıtlamasını kaldırma kararı

Bakan Çavuşoğlu, Rusya’nın uçuş kısıtlamasını kaldırması tarafındaki kararı ise olumlu karşıladıklarını söz etti.

Rusya’nın, Türkiye’deki olay sayılarının yüksek olduğu gerekçesiyle uçuşları kısıtlama kararı aldığını anımsatan Çavuşoğlu, alınan önlemler ve vatandaşın dayanışmasıyla sayıların 5 binlere kadar düştüğünü kaydetti.

Türkiye’nin sağlıklı turizm konusunda aldığı önlemler ve İnançlı Turizm Sertifika uygulamalarıyla dünyaya örnek olduğunu anlatan Çavuşoğlu, “Geçen sene salgına karşın 2 milyondan fazla Rus turist Türkiye’ye geldi. Bir evvelki yıl 7 milyon civarında Rus turist gelmişti. Bu sene daha fazla, 2 milyondan çok daha fazla Rus turistin gelmek istediğini görüyoruz. Rus turistlerin en çok mutlu olduğu destinasyon Türkiye’dir. Gerek Türkiye’de gerekse Rusya’da yapılan anketler bunu gösteriyor. O nedenle bu karardan dalımız mutlu olmuştur. Tahminen daha fazla da Rus turistler mutlu olmuştur.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, kendisinin de Alanya’da Rus komşuları olduğunu ve onların da uçuş kısıtlamasının kalkması tarafında taleplerini lisana getirdiğini belirtti.

İnançlı turizm konusunda iş birliğini yalnızca Rusya ile değil öbür ülkelerle de sürdüreceklerini bildiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Geçen sene Almanya ile yaptığımız iş birliği bir model oldu. Hem bizden hem Almanya’dan bunu öğrenmek için birçok ülke bize ve onlara gittiler. Birçok ülke Türkiye’ye yönelik kısıtlamaları kaldırmaya başladı. İngiltere kendi içindeki düşüncelerden ötürü şimdi bir karar almadı. Belçika, Hollanda üzere ülkeler almadı, değerlendiriyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın kimi başkanlarla ikili görüşmesinde bu mevzular gündeme geldi. Örneğin Fransa’ya benim ziyaretimden sonra transit yolcularla ilgili aldığımız önlemler noktasında ne istiyorlarsa bilgileri verdik, onlar da Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardılar. Elbette sıhhatimiz kıymetli, vatandaşlarımızın ve tüm ülkelerin vatandaşlarının. Turizm için ülkemizin ve halkımızın sıhhatini feda etmemiz mümkün değil lakin sağlıklı turizm konsepti altında turistleri ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyacağız.”

“Ermenistan’daki seçim

Ermenistan’da yapılan seçimlerin hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, seçimden sonra gelecek idarenin daha evvelki yanlışlardan ders almasını temenni etti.

Bölgenin istikrarı tarafında adım atılmasını beklediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, “Umarım bölgenin istikrarının ve barışının tek yolunun komşularla âlâ geçinmek olduğunu, komşuların topraklarına göz dikmek yerine komşularla güzel geçinmek olduğunu anlarlar. Zira savaştan sonra Azerbaycan’ın kendi öz topraklarını geri almasından sonra hem Türkiye’de hem Azerbaycan’da bölgenin istikrarı için ve bölgenin barışı için adım atma kararlılığı var. Bunu Sayın Cumhurbaşkanlarımızın açıklamalarında her vakit görüyoruz, tüm dünya da görüyor.” sözlerini kullandı.

Çavuşoğlu, ikili alakaların düzelmesiyle birçok projenin hayata geçirilme imkanı olduğunu lisana getirdi.

Bu yaklaşımlardan da en fazla Ermenistan’ın istifade edeceğine kaydeden Çavuşoğlu, “Ermenistan geçmişteki yanılgılı siyasetleri yüzünden kendini izole ettiği için, bu mevzularda öteki Güney Kafkasya ülkelerine nazaran geride kalmış bir ülke. Fakat kendi kabahati, bizim değil. Bundan istifade edeceğine nazaran artık hasımlığı bir kenara bırakıp, komşularıyla güzel geçinmek için neler yapabileceğini düşünmesi lazım.” diye konuştu.

Şuşa’ya başkonsolosluk açma konusu

Azerbaycan ile Türkiye ortasındaki bağlantının müstesna olduğuna değinen Çavuşoğlu, Şuşa bildirisinin de Türkiye ile Azerbaycan ortasındaki ilgilerin ittifak seviyesine çıktığının bir evrakı olduğunu söyledi.

İki önder tarafından imzalanan evrakın birçok şeyi kapsadığına dikkati çeken Çavuşoğlu, “Özellikle Şuşa’da imzalanması da başka bir mana tabir ediyor. Şuşa’da bir başkonsolosluk açma konusunda başkanlarımız karar aldı, Dışişleri Bakanlığı olarak bize düşen misyon de en kısa vakitte resmi süreçler tamamlandıktan sonra Şuşa’da başkonsolosluğumuzu açmak, başkonsolosumuzu ve çalışma arkadaşlarımızı oraya göndermek. Orada Azerbaycan bayrağı ile bir arada Türk bayrağı da dalgalanmış olacak inşallah.” değerlendirmesinde bulundu.

- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AbonelerAbone
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here