- Advertisement -spot_img
Ana SayfaEkonomiİngiltere Maliye Bakanı Sunak emekli maaşı zammına sıcak bakmıyor

İngiltere Maliye Bakanı Sunak emekli maaşı zammına sıcak bakmıyor

- Advertisement -spot_img

Sunday Times’ın haberine nazaran, Bakan Sunak’ın Başbakan Boris Johnson’ın tersine, emeklilik maaşı ödemelerinde öngörülen yaklaşık yüzde 6’lık artışı, toplumsal transfer harcamalarını azaltmak gayesiyle desteklemediği aktarıldı.

Muhafazakar Parti 2019 seçim kampanyasında, her yıl emekli maaşlarında yıllık enflasyon oranı üzerinden ya da yüzde 2,5 oranında artırım yapılması kelamını vermişti.

Pandemi periyodunda ortaya çıkan bütçe açıkları nedeniyle, Nisan ayına kadar olan üç aydaki yıllık fiyatlar yüzde 5.6 oranında arttı. Bu durumun da ilerleyen devirde, emekli maaşları için devlete fazladan 4 milyar pound (5.5 milyar dolar) yıllık sarfiyat yaratacağı bekleniyor.

Sunday Times haberinde, Maliye Bakanlığı’nın bir yıl boyunca emekli maaşları ve fiyatlar ortasındaki bağı koparmak istediğini bildirdi. Haberde, ismi açıklanmayan bir bakanın, “Emekliler son derece uygun durumda olacaklar. Bunu bir yıl boyunca düzeltmek siyasi olarak o kadar da sıkıntı değil.” yorumunu yaptığı belirtildi.

Haberde ayrıyeten, Bakan Sunak’ın bu hafta tartışılacak olan emeklilere yönelik toplumsal yardım planının, yıllık 5 milyar sterlinlik potansiyel maliyeti konusunda da telaşlı olduğu kaldedildi.

- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AbonelerAbone
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here