- Advertisement -spot_img
Ana SayfaEkonomiNATO zirvesi için Biden'ın çantasında neler var?

NATO zirvesi için Biden’ın çantasında neler var?

- Advertisement -spot_img

14 Haziran’da yapılacak NATO önderler tepesinin gündeminde Transatlantik bağlar, Rusya ve Çin’in artan global tesiri ve iklim değişikliği ön planda olurken ABD Lideri Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı görüşmede de S-400 sıkıntısının ve bölgesel gelişmelerin masada olması bekleniyor.

Başkanlığının birinci yurtdışı seyahati için Avrupa’yı seçen Biden, seyahat öncesinde Washington Post’ta yayımladığı bir görüş yazısında bu seyahatle birlikte ABD’nin müttefik ve ortaklarına olan bağlılığının yenileneceğini söyledi.

Çin ve Rusya’dan gelen tehditkar aksiyonlar ve iklim krizi tehdidiyle gayret edebilmek için ABD’nin güçlü bir durumda olması gerektiğini vurgulayan Biden, “Çin ya da öteki bir ülke değil, piyasa demokrasilerinin 21. yüzyılın ticaret ve teknoloji kurallarını yazmasına odaklanacağız” dedi.

Nato tepesinde de ABD’nin kollektif savunmayı önceleyen 5. unsura olan bağlılığının vurgulanacağını belirten Biden, dünyaya tıpkı açıdan baktığı müttefikleriyle görüştükten sonra Cenevre’de Putin ile gerçekleştireceği dorukta Rusya’nın Avrupa’nın güvenliğine oluşturduğu tehditleri ve Ukrayna’daki tansiyonu konuşacaklarını söyleyerek “ABD’nin demokratik kıymetlerimizi koruyacağı konusunda kuşkunuz olmasın” dedi.

“İki başkan S-400 sorunu üzerinde anlaşabilir”

NATO doruğu vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden ortasında gerçekleşecek görüşmeden çıkacak sonuçlar ile ilgiliyse farklı görüşler mevcut.

EDAM Lideri Sinan Ülgen Bloomberg News için kaleme aldığı bir görüş yazısında her iki tarafın da huzursuz olduğunu lakin buna karşın başkanların S-400 konusunda ilerleme sağlayabileceğini söyledi.

“Umut vadetmeyen duruma karşın iki önder S-400 problemi üzerinde anlaşarak daha az güçlü bir ilginin önünü açabilir” diyen Ülgen, ABD’nin Türkiye’nin S-400’lere elinden çıkarmadan yaptırımların kalkmayacağını belirtmesinin çıtayı çok yükselttiğini de lisana getirdi.

Yeniden de Türkiye’nin yalnızca ulusal güvenliği tehdit eden istisnai durumlarda kullanmak üzere ABD ile bir muahedeye varabileceğini belirten Ülgen, S-400’lerin İncirlik Üssü’ne kurulmasının ABD’nin kullanımı denetlemesine de müsaade vereceğini belirtti.

Ülgen son olarak, iki başkan ortasındaki görüşmede kaydedilecek ya da kaydedilmeyecek ilerlemenin iki ülke ortasındaki alakayı de belirleyeceğini söyledi.

“İlişkilerin farklı bir eksene gitmesini kimse beklemesin”

Bahçeşehir Üniversitesi Amerikan Araştırmaları Merkezi Lideri Doç. Dr. Burak Küntay ise görüşme sonrasında iki ülke ortasındaki bağlarda hiçbir değişiklik beklenmemesi gerektiğini ve bağlantıların donuk bir halde devam edeceğini vurguladı.

“Bu görüşme 10 dakika da sürse, 3 gün de sürse 15 gün de sürse sonucunda Türk-Amerikan alakalarının ayın 14’ü itibariyle değişik bir eksene gitmesini müspet yada aksi kimse beklemesin” diyen Küntay, bunun fakat ortadaki soğuk ve donuk rölanti durumun devamı olacağını söz etti.

Birçok kişinin heyecanının bilakis Erdoğan-Biden tepesi iki başkanın kanalların açık olduğunu gösterdiği ancak sıfırdan bir şeyin konuşulmayacağı bir görüşme olacak

S-400’ler ile ilgili uyuşmazlığın da ABD ya da Türkiye geri adım atmadığı sürece çözülemeyeceğinin altını çizen Küntay, “Birçok kişinin heyecanının bilakis Erdoğan-Biden doruğu iki başkanın kanalların açık olduğunu gösterdiği fakat sıfırdan bir şeyin konuşulmayacağı bir görüşme olacak” dedi.

“Çok büyük bir tepki beklenmemeli”

Biden’ın dış siyaset çerçevesini pahalandıran Küntay, “Biden’ın iktidara geldikten sonra transatlantik bağlar hariç dış siyasetle ilgili çok fazla adım atmayacağını düşünüyordum. 1 sene boyunca hiçbir şeye karışmayıp aşı takviyesiyle salgının belini bükmeye çalışıyordu” dedi.

Salgının şu an için hafiflediğini lakin muhtemelen Kasım ayına kadar süreceğini belirten Küntay, “Bu vakte kadar Türkiye ya da rastgele bir öteki ülke ile ikili bağlantılarda çok büyük bir tepki beklenmemeli” diye ekledi.

- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AbonelerAbone
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here