- Advertisement -spot_img
Ana SayfaPolitikaSon dakika... Ukrayna'dan Türk İHA'larıyla ilgili flaş açıklama: Türkiye, Rusya'nın baskısına boyun...

Son dakika… Ukrayna’dan Türk İHA’larıyla ilgili flaş açıklama: Türkiye, Rusya’nın baskısına boyun eğmedi

- Advertisement -spot_img

HavadisBursa.com Online Tarafsız ve Bağımsız Habercilik

ECEM TOPLAR Antalya
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, “Türkiye, kendine duyduğu hürmet ve öteki ülkelerin hürmet duyduğu bir ülke olduğu için Rusya’nın baskısına boyun eğmedi” dedi.
Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Milliyet’in de ortalarında bulunduğu gazetecilere aktüel gelişmelere ait özel açıklamalarda bulundu.

“UKRAYNA OLMADAN UKRAYNA’DA HİÇBİR MUTABAKAT MÜMKÜN DEĞİL”

ABD Lideri Joe Biden’in Avrupa çeşidinin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ile yaptığı görüşmeyle başladığını hatırlattı. Biden’ın bu Avrupa ziyaretini Amerikalı mevkidaşıyla tartıştığını söyleyen Kuleba, “Biden, NATO tepesine iştirakinin ve birebir vakitte Putin ile görüşmesinin arifesinde Zelenskiy ile konumları koordine etmek için konuştu. Ukrayna olmadan Ukrayna’da hiçbir mutabakatın mümkün değil. Biden ve Zelenskiy görüşmesinde, Biden, buna tam olarak uyacağına dair garanti verdi” dedi. Kuleba, “G7 tepesi ve NATO doruğu bir lisan üretti ve biz bu lisanın siyasi bir taahhüt olduğunu düşünüyoruz. Münasebetiyle bu lisan, Rusya’nın kıtadaki gerçek ve yıkıcı rolünü, toprak bütünlüğü ve egemenliği gayretinde Ukrayna’ya verilen takviyesi belirlemede beklentilerimizi karşıladı” sözlerini kullandı.

“NATO HİÇBİR ŞEY YAPMADI”

Kuleba, 2008’de Bükreş’teki ittifakıın Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO üyesi olacağını söylediğini hatırlatarak, şunları kaydetti:
“Aynı dorukta başkanlar, dışişleri bakanlarına her iki ülkeye üyelik hareket planlarının verilmesi konusunu ele almaları talimatı verildi. 2008’den beri NATO’nun bunu başarmak için ne yaptığını sorarsanız, size çok dürüst bir yanıt vereceğim: Hiçbir şey. 2008’den bu yana NATO tarafından bu kararı uygulamak için tek bir atak yapılmadı ve Ukrayna çok güç vakitlerden geçti. Lakin 2014’te Ukrayna, net bir yasal mecburilik getirerek, Avrupa-Atlantik entegrasyon yolunu sürdürmek için siyasi iradesini ortaya koydu. Pek çok ıslahat yaptık. 2014 öncesi ve sonrası Ukrayna iki farklı ülke. Fakat tekrar de üyeliğe yaklaşamadık. Son tepede NATO, Ukrayna’nın üye olacağını yineledi, temelde 2008’in lisanını kopyalayıp yapıştırdı. Kuleba, Ukrayna’nın ittifaktan üyelik konusunda “açık bir vakit çizelgesi” beklediğinin ve Ukrayna’nın ıslahat yolunda çok şey başardığının kabul edildiğinin altını çizdi. “Tam olarak kaç ıslahat istiyorsunuz?” Kiev ne kadar ıslahat yaparsa o kadar fazlasının bekleniyor. NATO tepesinin düzgün yanı, Ukrayna’nın üyeliğinin tekrarlanması oldu, berbat yanı ise sürecin vakit çizelgesine dair hiçbir ipucu verilmemesiydi.”

“TÜRK DRONLARI ÇOK İYİ”

Türk dronlarının çok âlâ olduğunu söyleyen Kuleba, “Türkiye, kendine duyduğu hürmet ve başka ülkelerin hürmet duyduğu bir ülke olduğu için Rusya’nın baskısına boyun eğmedi. Stratejik olarak iki şey yapmak istiyoruz: Türk dronlarının Ukrayna motorlarıyla donatılmasını ve dron üretimini Ukrayna’da yerli hale getirmek istiyoruz” dedi.

“İHA’LARI SALDIRMAK İÇİN DEĞİL, KENDİMİZİ SAVUNMAK İÇİN SATIN ALIYORUZ”

Ukrayna’nın, Rusya’yı caydırmak için insansız hava araçlarına muhtaçlığı olduğunu söyleyen Kuleba, şöyle konuştu:

“Böylece Rusya, Ukrayna’ya baskıyı tırmandırmadan yahut büyük çaplı bir saldırıyı planlamadan evvel iki sefer düşünsün. Bu yalnızca dronlar için değil, Ukrayna’nın satın aldığı her türlü askeri teçhizat için de geçerli. İHA’ları saldırmak için değil, kendimizi savunmak için satın alıyoruz. Rusya, zayıf bir Ukrayna istediğinden, ülkeleri Ukrayna’ya silah satmaktan vazgeçirmek için her türlü çabayı gösteriyor. Ne kadar zayıf olursak, Rusya’nın bize bir şeyler dayatması o kadar kolay olacaktır. İHA’lar bir caydırıcılık aracı, lakin Rusya saldırır ve büyük çaplı askeri çatışmalara başvurursa, o vakit Ukrayna topraklarının rastgele bir yerinde kendimizi savunmak için İHAları kullanacağız.

KIRIM PLATFORMU

Türkiye’nin, Kırım Platformu’na takviyesini birinci lisana getiren ülkeler ortasında yer aldığını söyleyen Kuleba, şöyle konuştu:

“23 Ağustos’ta yapılacak Kırım Platformu doruğuna gerçek ilerliyoruz. Rusya, Kırım Platformu aracılığıyla Ukrayna’ya silah satılıyormuş üzere davranıyor. Kırım Platformu’na katılmaktan vazgeçirmek için davet yapıyorlar. Kırım Platformu, Ukrayna’nın toprak bütünlüğümünü savunmak ve sonları tekrar tesis etmek için kullandığı siyasi bir silah. Kırım’da Ukrayna ve Türkiye’den daha yakın dostlar olduğunu düşünmüyorum, biz bu toprak modülüne, tarihî olarak orada yaşayan insanlara, Kırım Tatarlarına sahip çıkan iki milletiz. Bu, Kiev ve Ankara’nın bu mevzuda yakın işbirliği yapmasını ziyadesiyle doğal kılıyor.”

- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AbonelerAbone
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here